DERIN BIR NEFES; SELCUK...

Yazan  Cuma, 29 Haziran 2012 23:06
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Bir önceki gün, Efes’i gezip Selçuk’ta Dereli Kamping’de kaldıktan sonra sabah uyanıp çadırımı topladım ve nefes kesici bir müzeye sahip olan Selçuk’u gezmek için dolmuşa atladım.


Selçuk’a geldikten sonra Selçuk Efes Müzesi’nin tam da karşısında bulunan Atatürkçü Düşünce Derneği’nin parkında kahvaltımı yaptım. Bir iki bardak daha çay içtikten sonra çantamı sırtıma alıp Efes Müzesi’ne adımımı attım. 


Turnikeden geçer geçmez derin bir nefesle tarihi içime çektim. Efes’i görmek ne kadar gerekliyse bu müzeyi ziyaret etmek de o kadar gerekli. Hemen her eserin karşısında dakikalarca kalarak ilerlemek  oldukça uzun zamanımı almış olsa da sırt çantamın ağırlığını bu güzelliklerin içinde hissetmedim bile.


Efes’te bulunan ve korunması amacıyla buraya getirilen bu kusursuz sanat eserlerinin durması gereken yer burası mı, yoksa Efes mi bir türlü karar veremedim.


Müzeden ayrıldıktan sonra yönümü zaman geçirmeden Artemis Tapınağı’na çevirdim. Tapınaktan geriye bir tam ve bir yarım sütundan başka bir şey kalmadığını görmek insanın içini fena halde burkuyor.


Artemis Tapınağı’nı gezdikten sonra önce İsa Bey Camii’ni sonra da St. Jean Kilisesi'ni gezdim. Kilise kalıntısının ihtişamı bile göz boyuyor. Kilise kalıntılarından İsa Bey Camisi'ni izlemek ise insanda farklı fakat hoş bir ruh hali yaratıyor.


Selçuk Kalesi’nin yenileme ve bakım çalışmaları devam ettiği için henüz geziye açılmamıştı. Çalışanlardan aldığım bilgiye göre bu yıl içerisinde ziyarete açılacakmış.


Gezileri tamamladıktan sonra Turizm Bilgi Edinme Bürosunun hemen yanında, Selçuk Efes Müzesi’nin çarprazında ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin arkasında bulunan Agora Restoran’da öğlen yemeğimi yedim. Mekan oldukça hoşuma gitti. Fiyatlar öyle çok da pahalı değil.


Yemeğimi yedikten sonra az ilerde bulunan dolmuş durağına geçip 9 TL karşılığında İzmir’e yola çıktım ve Selçuk hatıralarım dolmuşun camından gördüğüm bir zirveye dikilmiş Keçi Kalesi’yle son buldu.

 


Sevgiyle kalın, Seferalem ile keşfetmenin tadını çıkarın.


Yavuz Alper KARA

 

*** Değerli Seferalem Dostları; Seferalem'in interaktif dünyasında gezinmek için sağ üst köşede bulunan "SEFERALEM-->İnteraktif" menüsü yardımıyla sitemize giriş yapabilirsiniz. 

 

*** Unutmayın; sitemize herhangi bir form doldurmadan FACEBOOK HESABINIZLA da giriş yapabilirsiniz. 

 

*** Değerli Dostlar, yayınlanmasını istediğiniz gezi, spor, gurme, hobi, kültür&sanat vb. aktivitelerinize ilişkin yazılarınızı fotoğraflarınızla birlikte lütfen Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine gönderin, yayınlayalım. Teşekkürler...

 

Okunma 1135 defa Son Düzenlenme Cuma, 20 Temmuz 2012 01:35

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.