HER YOL "ROMA"YA CIKAR...

Yazan  Onur Çele Pazar, 01 Nisan 2012 03:00
Öğeyi Oyla
(2 oy)

Tarihiyle öne çıkan bir kenttir Roma. Taşından, toprağından tarih akıyor desek yanılmayız.

 

Rehberden aldığım bilgiye göre, yıkılan apartmanların altından bile tarihi eser çıktığı için apartmanlar restore edilerek kullanılmaya devam ediliyormuş. Çünkü, tarihi eser çıktığında tekrar ev yaptırılmıyormuş aynı yere. İtalya’nın en geniş yüzölçümüne sahip şehri, aynı zamanda başkentidir Roma. Eski bir rivayete göre, “her yol Roma’ya çıkar”. Ve adeta bu teori kanıtlanmak istenircesine, İtalya’nın bütün yol tabelalarında Roma yönünü görmek mümkün.

 

Roma tarihi dokusunun yanında, aynı zamanda romantizm şehri olarak da ön plana çıkıyor. 7 tepeli aşk şehri de denilebilir. Roma’nın tersten okunuşu AMOR (Aşk). İlginç değil mi? :-)

 

Sizlere ilk bahsetmek istediğim yeri, “Aşıklar Çeşmesi” (Fontana di Trevi). Rivayete göre; sol omzun üzerinden geriye doğru havuza atılan para, sizi Roma’ya tekrar getirecek, ikincisi ise dileğinizi yerine getirecektir. Tabi bunu yaparken de fotoğraf çektirmeyi unutmayın :-)

 

İspanyol merdivenleri ise dünyanın 4 bir yanından gelen gençlerin buluşma noktası. Merdivenlerin baş tarafında ise Mısırdan gelen dikili bir taş mevcut. Ayrıca kendi portrenizi veya karikatürünüzü yaptırabileceğiniz sanatçılar da var.  

 

Roma ziyaretinizde unutmamanız gereken yerlerden bir tanesi de, Spartaküsün de dövüşme sansı bulduğu, dünyanın 7. harikası Kolezyum (Colosseum - Coliseum). Benim ziyaretim esnasında bir karnaval da mevcuttu  burada :-) Ne şanslıyım di mi? :-)

 

Tabiki Castel Angelo’ yu ziyaret etmeyi unutmayın Roma’ya kadar gitmişken. İsmini en yukarısında duran melek figüründen alır Castel Angelo. Melekler ve Şeytanlar filminin bazı sahneleri burada çekilmiş. 

 

Diğer önemli bi yer ise Vittorio Emanuele II Abidesi. Bu abide 1985 yılında Birleşik İtalya Kralı tarafından V.Emanuele’ye aramağan edilmiş olup mermerden yapılmış ve çok lükstür.

 

Ayrıca Navona Meydanı (Piazza Navona) da uğranması gereken yerlerden. Bernini tarafından yapılan 4 Nehir Çeşmesi de bu meydanda. 4 Nehir Çeşmesi,  4 kıtayı temsil eder. Moro ve Neptün Çeşmeleri  de bu meydandadır. Bu meydanda aynı zamanda yine karikatür veya portre yaptırabileceğiniz sanatçılar da mevcut.  Gerçi bu adamları Roma’nın her bir yanında görebilirisiniz :-)

 

Pantheon tapınağı, eski bir pagan tapınağı olup gök kubbesinde ki delikle dikkat çekmektedir. Bu deliğin ise bir güneş saati olduğu rivayetleri mevcuttur.

 

Roma’ya gidecekseniz, kesinlikle Roma dondurması yemenizi tavsiye ederim. En rahat bulabileceğiniz yer, aşıklar çeşmesinin hemen yanı başında. Dondurması bizimkinden daha yumuşak. 

 

İtalya’ya gidenlere bir de kesinlikle pizza yemelerini tavsiye ediyorum. Ama benim tercihim, taş fırında yapılan, malzemesini hemen önünden sizin seçtikleriniz. Belki biraz daha salaşlar ama çok lezzetliler. Deniz mahsulleri kesinlikle ucuz ve kaliteli. Midyeyi ise suda haşlayıp getiriyorlar. Makarnaların sosları çok güzel. Değişik usullerde pişiriyorlar. Farklı kalınlıktalar. Ve tabii ki espresso kesinlikle denenmeli İtalya’da. Yemeklerin şarapla yenmesini de tavsiye ederim.

 

Hediyelik eşyalara gelince; bütün gezdiğiniz yerlerde hediyelik eşyalar var ve hepsi aynı. Değişen ise, yerine göre fiyatları :-)

 

Sevgiyle kalın, SEFERALEM ile keşfetmenin tadını çıkarmayı unutmayın!

 

Okunma 1281 defa Son Düzenlenme Cuma, 06 Temmuz 2012 22:04

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.