IZMIR'IN SESSIZ CENNETI; FOCA...

Yazan  Carsamba, 16 May 2012 23:16
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

 

Geçmişi M.Ö.11.yy.a dayanan ve adını içerisinde barındırdığı Akdeniz Foklarından alan eski adıyla Phokaia yeni adıyla Foça, özellikle İzmir’lilerin günübirlik ve hafta sonu kaçamağı için kullandığı sessiz ve dingin bir tatil yeridir. 


Foça’da kıpırdanmalar Mayıs ayı ile başlar ve Eylül sonuna kadar devam eder. Yaz boyunca belediyenin düzenlediği bir çok etkinlik olur ve bunların başında da tahmin edebileceğiniz gibi açık hava yaz konserleri gelir.


Serin denizi ile yaz sıcağının ortasında bile sizi ürpertebiliyor Foça. Elbette plajda değil ama tur tekneleri ile açıldığınızda bu duyguyu net olarak yaşayabiliyorsunuz.


Her tatil yöresinde olduğu gibi burada sabah kahvaltıları ve atıştırmalıklar için bol seçenek var. İlçe merkezinde kahvaltı için genel de tost gibi şeyler tercih edilse de İzmir-Foça yolunda, Foça sapağından girdikten sonra karşısınıza bir çok köy kahvaltısı sunan yer çıkıyor. Bu konuda size önerim; eğer İzmir’den geliyorsanız sabah erken yola çıkın ve kahvaltınızı bu yerlerin birisinde yapın. Eğer Foça’da kalıyor iseniz de aynısını öneririm :) Foça’dan kalkan Foça Koop minibüsleri ile veya Hatundere’ye giden belediye otobüsleri ile yarım saatte bu mekanlara ulaşabilirsiniz.


Foça için bilmeniz gereken birkaç şey var: İlçe merkezinde yalnızca iki tane küçük plaj var. Her ne kadar kum da olsalar yeterli olduğunu düşünmek olanaksız. Burada yüzmek için yapmanız gereken şey teknelerle tura çıkmak. Fiyatlarını net olarak bilmesem de 25 TL civarında olduğunu sanıyorum. İki yıl önce 20 TL, 5 yıl önce 15 TL idi. Foça’da mutlaka tekne turlarına katılın. İrili ufaklı bir çok adanın yanında demirlemek ve bu serin sularda yüzmek aynı zamanda fokların yuvası konumunda olan Siren Kayalıklarını yakından görmek tatilinizden büyük keyif almanızı sağlayacak. Zaten tekneler de öyle çok büyük ve kalabalık değil. Sakin tatilinizi sürderebileceğiniz bir sessizlikteler.


Eğer güzel bir yemek için yeterli paranız yoksa bile tost, pide, lahmacun, kebap gibi atıştırmalıklar makul fiyatlarda. Bununla birlikte güzel bir bütçe ayırdıysanız en az bir kez mutlaka sahil kenarında yer alan balık restoranlarının birinde rakı-balık yapmanızı öneririm. Ben sizler için binbir zorluğa katlanarak bu deneyimi yaşadım henüz geçtiğimiz hafta sonu (12 Mayıs 2012) :D Fiyatların yüksek olduğunu belirtmek zorundayım. Daha doğrusu tam tatil ve içki restoranı fiyatlarında. Tek başıma da olsam zengin bir sofra kurdum kendime; Dil şiş, 3 adet Kaya Barbunu, Karides Güveç, Közde Kırmızı Biber, Midye Tava, Semizotu, peynir, zeytin, 20’lik Yeni Rakı ve sade soda. 10 TL garsoniye dahil (ki peşin peşin bahşiş vermekten nefret ederim) 130 TL hesap ödedim. 20’lik rakı 20 TL. Bu sofranın iki kişilik olanının size maliyeti 170 TL civarında olacaktır. İnanın mezeler, özellikle karides güveç, iki kişi için oldukça yeterli.


Fazla olmasa da nüfusu ve tatilcileri ağırlayacak kadar barı da var Foça’nın. Genelde yarım ay şeklinde olan sahilin çevresine yayılan barların en gözde mekanlarından birisi de sörf tahtasında biralarınızı yudumlama olanağı sağlayan Miço.


Konaklama için de otel ve pansiyon olmak üzere yaklaşık 10 tane seçeneğiniz var. Burasının en ünlü oteli Hanedan. Yeni Foça yolunda merkezden yaklaşık 5 km mesafede bulunan otelin kendine ait bir de plajı var. Fiyat ve rezervasyon için önceden konuşmakta büyük yarar var.


Foça’ya ulaşım bir çok yerden kolaylıkla sağlanabiliyor. İzmir garajdan yarım saatte bir kalkan Foça minibüsleri Bornova, Alaybey, Soğukkuyu, Çiğli, Menemen yolunu izleyerek yaklaşık 1.5 saatte 8 TL karşılığında Foça’ya varıyor. İlk minibüs sabah 06:30’da. Bunun yanı sıra İzban (İzmir Banliyö) her 25 dakikada bir var olan seferleriyle aynı sürede fakat daha ucuza hizmet sunuyor. Banliyö ile Hatundere durağında inecek ve burada her zaman tren saatlerine ayarlı belediye otobüsüne binerek Foça’ya geçeceksiniz. Bu ulaşımın maliyeti size 3 TL olacaktır. Karşıyaka’dan yaklaşık olarak 1 saat 15 dakika sürüyor.


İzmir’e tatile geliyorsanız eğer kafa dinlemek için iki gününüzü mutlaka Foça’ya ayırmanızı öneririm. Zaten İzmir’deyseniz günübirlik bir gezi ya da bir hafta sonu kaçamağı, tazelenmenizi ve yeni haftaya zinde girmenizi sağlayacaktır.


İyi tatiller ve iyi eğlenceler.

 

Sevgiyle kalın, Seferalem ile keşfetmenin tadını çıkarmayı unutmayın!...

 

Okunma 1058 defa Son Düzenlenme Persembe, 21 Haziran 2012 14:51
Bu kategoriden diğerleri: TARIH EFES’TE YATIYOR »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.