IKI FARKLI KULTURUN TARIHTEKI BULUSMA NOKTASI: KAYAKOY

Yazan  İbrahim Cari Cuma, 04 May 2012 01:26
Öğeyi Oyla
(2 oy)

İki farklı kültürün tarihteki buluşma noktası. İki farklı hikaye, iki farklı yaşam, birisi gitmeye birisi kalmaya zorlanan iki halk.

 

Kayaköy, 19. yüzyıl başlarında Rumlar tarafından kurulan (bunu, yaptıkları müthiş mimariden de anlamak mümkün J), yaklaşık 3000 nüfuslu  bir kasaba. Gerek tüm evlerin güneş alması, gerek birbirinin önünü kesmemesi bakımından, ne kadar zekice bir yerleşim yeri olduğunu ispatlar nitelikte Kayaköy. Köydeki Rum halk, 1923 mübadelesi ile köyü boşaltmış ve yerini Batı Trakya’dan göç eden Türkler almıştır.

 

Kayaköy'ün karşısında bulunan ovalık alana kurulan köy ise tahmin edeceğiniz üzere Türkler tarafından kurulmuş. Türkler, buradaki yaşam tarzına ayak uyduramamış ve ovalık alana yerleşmeyi tercih etmişlerdir (rahatımıza düşkünlüğümüz o zamanlardan bu yana devam etmekte sanırım J)

 

Kayaköy, yaz sezonunda ziyaret edilmesi gereken (sanırım bunun hakkını da turistler vermekte), canlı bir müze niteliğinde. Tepeye çıkıldığında yanına varılan şapelden arka tarafa doğru baktığınızda göreceğiniz muhteşeme manzara, emin olun sizi de mest edecektir.

 

1957 depreminde evlerin birçoğu harabeye dönse de, yaklaşık kırk hane sağlam olarak durmaktadır. Bunların bir kısmında restoranlar, kafeler bulunmakta ve leziz yemekleriyle hizmet vermektedirler. Burada beni etkileyen ise "Cazibe Restoran". Bu restoran, gerek ambiyansı, gerek hizmet kalitesi ve antika eşyaları ile sizi de cezbetmeye yetecektir. 

 

Yeme içme ihtiyacınız içinse gözlemeden ev yemeklerine kadar bir çok seçenek mevcut. Ancak bu köy de turizmin getirisine alışmış bir yer olduğundan fiyatlar sizi biraz üzebilir J

 

Ulaşım:

 

*   Sizlere tavsiyem; Hisarönü’nden grup halinde Kayaköy’e ve arkasındaki manastıra yürüyüş yapmanız. Grup halinde diyorum, zira yalnız yürüdüğünüzde içinden geçtiğiniz yaklaşık 3 kilometrelik orman, az da olsa insanı ürkütmekte J

 

**   Kayaköy’e Fethiye’den kalkan dolmuşlarla da gitmek mümkün.

 

*** Özel araçla ise Fethiye Ölüdeniz istikametine giderken Ovacık Beldesi'nden sağa dönüş yapmanız gerekli.

  

Sevgiyle kalın, SEFERALEM ile keşfetmenin tadını çıkarmayı unutmayın!

 

Okunma 1008 defa Son Düzenlenme Cuma, 30 Kasim 2012 14:13
Bu kategoriden diğerleri: BODRUM BODRUM »

1 yorum

 • Yorum Linki Yavuz Alper Kara Cumartesi, 05 May 2012 12:56 yazan Yavuz Alper Kara

  Yazın yapacağım İzmir-Antalya bisiklet turunda uğrak noktalarımdan birisi de Kayaköy olacak. Bisikletle gitmek orman nedeniyle sanırım biraz zor olacak ama ya bu zorluğa katlanacağım ya da bisikleti iki-üç saatliğine uygun bir yere bırakacağım.
  Biz ülkemizdeki güzelliklerin yazık ki farkında değiliz. Adım gibi eminim ki Muğla nüfusunun %90'ı henüz burayı görmemiştir ve bu durum Antalya ve Muğla'ya gelen yerli gezginler (turistler) için de geçerlidir. En azından benim bir kaç arkadaşım üç yıl üst üste Muğla ve Antalya'ya gitmiş olsalar da bu güzellikler yerine Türkiye'nin her yerinde bulunan denizi seçmişlerdi.
  Benim seçimimse bu büyük müzeyi ziyaret ederek yaşamıma ve yaşamam felsefeme olumlu katkılar sağlamak.

  Güzel yazı için teşekkür ederim.

  Raporla

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.