KIZILDENIZ'DE BIR DALIS HIKAYESI: ELAT, LUT GOLU.

Yazan  Mahmut Yavuz Pazar, 01 Nisan 2012 03:00
Öğeyi Oyla
(5 oy)

Dalgıçlığa merak duyan birinin ulaşacağı en son noktadır,  Kızıldeniz.  Sharm-el Sheik, Elat, Cidde  ve Akabe kızıldenizin öncelikli dalış noktalardır. Ben yazımda; sizlere, dilim döndüğünce - ben de en büyük etkiyi yaratan- su altında beni hayal alemine daldıran Elat’tan bahsedeceğim.

 

Elat, İsrail’in Kızıldeniz’ deki tek kıyı şehridir ve dalış turizmi bakımından, dalış merkezleri  ile dünyaya ün salmıştır. Bu düşünce ile kendimizi bir anda dalış merkezlerinde buluyoruz. Ancak öğreniyoruz ki, burada dalmak o kadar da kolay değil. Öncelikle sigorta yaptırmak , dalış merkezlerinin seviyenizi tespit etmesine izin vererek  dalgıçlık seviyenizin belirlenmesi gibi prosedürleri geçirmeniz gereklidir.Kısacası bir sürü sıkıntı.  Bir ara aklımızdan “dalmasak mı?” diye geçirdiysek de, bir kere dalmaya karar vermiştik ve dalacaktık :-) Dalışın bu kadar zor olduğu Elat’ta, dalışa geçince tüm zorlukları unutuyoruz, bu ne güzelliktir, sanki akvaryuma dalıyoruz. 

 

Dalışı tamamlıyoruz, dalış merkezinde öğle yemeği yedikten sonra, başlangıçta “çok para yau, gerek yok” dediğimiz sualtı fotoğraf makinesini mecburen kiralıyoruz o muhteşem manzarayı gördükten sonra :-) Öğleden sonra ikinci dalış başlıyoruz, bu sefer ki hedefimiz bir batık. Dalış merkezindekiler artık bizim dalış konusunda iyi olduğumuzu anlıyorlar ve bir sonraki gün bize “Chinese Garden” a tekne turu yapmayı öneriyorlar; tabi bizden kaçar mı, teklifi hava da kapıyor ve ertesi günü iple çekiyoruz.  Bir sonraki gün, dalış merkezinden bir dalgıçla kendimizi “Chinese Garden”da buluyoruz; burası da çok güzel ama şüphe götürmez ki, normal dalış daha güzeldi.  Yine de dalmak için çok zamanınız varsa, kesinlikle Chinese Garden’da da dalmanızı tavsiye ederim. 

 

Elat’ta geçen 7 günün 5 günü, sabah erken kalkıyor, spor yapıyor, sonra da dalış merkezinde buluyoruz kendimizi. Her halde burada bir yıl dalsak, dalmaktan bıkmayız; o derece yani. “Dalış tecrübem yok” diye çekinmeyin; burada tüm güzellikler maksimum 10 metre derinlikte. Biraz tuzlu da olsa, dalış merkezlerinde dalış kursları da mevcut.  

 

Doğayı seven ve buranın kıymetini bilen İsrail’li dalış hocaları, dalıcıların dip tabiatına zarar vermemesi için büyük çaba sarf etmekteler. Nitekim bu çabanın da karşılığını almaktalar :-) 

 

Dalışın yanı sıra, gece hayatı da çok hareketli olan Elat’ta bir çok gece kulübü bulunmakta. Gündüz deniz ve kum, gece ise hareketli bir gece hayatı.  

 

“Elat’a gidip de Lut gölü ve Kudüs’ e gitmemek olur mu?” diyoruz ve kalan 2 günümüzden bir günü  Lut Gölü ve Kudüs gezisine ayırıyoruz.  

 

Lut Gölü’nde dalmak Elat’ta dalmaktan daha zor; çünkü  tuz oranı çok fazla ve su dalış yapmamızı engeliyor, su üzerinde değişik poziyonlarda  poz verenleri görüyoruz burada.   Tuz oranı biraz daha fazla olsa, herhalde suyun üzerinde yürüyebileceğiz.  Tabi bayanları da unutmamak gerek, güzellik çamurlarını da :-) 

 

...Ve kendimizi Kudüs’te buluyoruz daha sonra. Dünya dinlerinin toplandığı iki şehir var,  biri İstanbul diğeri de Kudüs. Rehberimiz Türkçe biliyor ama tabi ki anlatımları biraz yanlı oluyor sanki. Kudüs'ü gezi bölümünde daha sonra detaylı olarak anlatacağım.

 

Kısacası, Elat’ a yapılacak bir turda, kesinlikle Lut Gölü’nün ve Kudüs’ün görülmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıp yazıma burada son veriyorum. 

 

İyi dalışlar. 


Mahmut YAVUZ


* Değerli dalış tutkunu, Seferalem bünyesinde şehrinize özel dalış toplulukları kurulmakta... Şehrinizdeki dalış faaliyetlerine ilişkin her türlü aktiviteyi takip etmek, arkadaşlarınızla daha rahat haberleşebilmek, dalış tutkusunu yaşamak ve tartışmak, denizsiz kalmamak için lütfen şehrinizin dalış topluluğuna katılınız... Bulunduğunuz şehre ilişkin dalış toplulukları için lütfen burayı tıklayınız ... ** Seferalem'in interaktif dünyasında gezinmek için sağ üst köşede bulunan "SEFERALEM-->İnteraktif" menüsü yardımıyla sitemize giriş yapabilirsiniz.


*** Unutmayın; sitemize herhangi bir form doldurmadan FACEBOOK HESABINIZLA da giriş yapabilirsiniz.  


*** Değerli Dostlar, yayınlanmasını istediğiniz gezi, gurme, hobi, kültür&sanat, spor vb. aktivitlerinize ilişkin yazılarınızı fotoğraflarınızla birlikte lütfen Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine gönderiniz. Teşekkürler...


Sevgiyle kalın, SEFERALEM ile keşfetmenin tadını çıkarın! 
 

Okunma 1698 defa Son Düzenlenme Persembe, 21 Haziran 2012 21:04

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.