AMAZON KRALICESI AMASIS'TEN AMASYA'YA...

Yazan  Pazar, 01 Nisan 2012 03:00
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Tarihi, Kalkolitik Çağ’a dayanan şehzadeler şehri Amasya, adını "Ana Tanrıça Ma'nın Şehri" anlamına gelen Amaseia'dan almaktadır ve Roma imparatorluğundan beri bu isimle anıla gelmektedir. 

 

Orta Karadeniz’in önemli illerinden olan Amasya, sahip olduğu benzersiz Kral Kaya Mezarları ile dikkat çekmektedir. Yeşilırmak Vadisi boyunca, irili ufaklı 21 mezar olduğu bilinmekle birlikte, bunlardan sadece birkaç tanesi günümüze gelebilmiştir. Kaya Mezarlarının içlerinden çok, arkalarına oyulmuş geçitler dikkat çekicidir. Bu bölgedeki büyük mezarlardan birinin yanında, nehre kadar uzandığına inanılan bir tünelin başlangıcı bulunmaktadır. 

 

Bu eşsiz güzelliklerin yanı sıra Amasya, bir de Yeşilırmak boyunca uzanan kendine has evleriyle bilinir. Genellikle yan yana, bitişik olarak düzenlenmiş olan bu konut mimarisinin güzel örneklerini Yalıboyu Evleri olarak bilinen konut dokusu oluşturmaktadır. Amasya Evleri Miniaturk’te de sergilenmektedir.

 

Güzelliklerini saymakla bitiremeyeceğim bu güzel şehirde; şiirlere, şarkılara konu olan, efsanevi bir aşk hikayesi vardır. Aşkı Şirin’e kavuşabilmek için dağı 6 km boyunca delerek Amasya’ya su getiren Ferhat’ın hikayesidir bu. Bu kanalı sabah erken saatlerde gezmenizi öneririm. Isınan kayalar ve güneş bu romantik geziyi öğleden sonra bir işkenceye çevirebilir.

 

Çocukluğumdan beri sık gidip geldiğim Borabay gölünü ise görmeden ayrılmak içinizde büyük bir ukte kalmasına neden olacaktır. Göl çevresinde bulunan 9 bungalovda kalabileceğiniz gibi, kamp kurarak da konaklayabilirsiniz. Bu muhteşem doğa güzelliğini yaşamanız için en az bir gün ve bir gecenizi ayırmanızı öneririm. Sabah erken kalkıp bu manzarayı şafakta izlemek hayatınızın en tatlı anılarından biri olacaktır. Akşamları hava soğuk olacağından önleminizi almayı unutmayın.

 

Ulaşım:


Türk Cumhuriyet Tarihi’nde olan önemi nedeniyle ilkokul sıralarından başlayarak adını öğrendiğimiz bu güzel Anadolu şehri, yazık ki bizler tarafından hak ettiği değeri görememiştir. Büyük çoğunluğumuzun haritada bile yerini gösteremeyeceğimiz, fakat bir çok şehzadeye sancak olarak ev sahipliği yapmış olan Amasya, Orta Karadeniz bölgesinde yer almaktadır.

       İstanbul’a 671 km   9-9,5 Saat (Otobüsle)

       Ankara’ya 334 km  5 Saat (Otobüsle)

       Samsun’a 131 km  1,5 Saat (Otobüsle)

mesafede yer alan Amasya’ya ulaşım, hem uçakla Merzifon ve Samsun üzerinden, hem de hemen her şehirden kalkan otobüslerle sağlanabilmektedir. Bu konuda öne çıkan otobüs firmaları ise Ulusoy ve Metro Turizmdir. Bunun yanı sıra Amasya Mertur, Mis Amasya Tur ve Amasya İtimat gibi yerel ulaşım şirketleri ile de Amasya’ya ulaşabilirsiniz. 


Yemek:


Amasya’da akşam yemeği için kesinlikle “nerede, ne yemeliyim?” diye düşünmeyin çünkü adres ve yemek belli. 3-4 kez yediğim ve hemen her fırsatta gitmeye çaba gösterdiğim, eşine zor rastlanır bir yer: “Amasya’nın sağı kaya solu kaya; ortasında Ali Kaya” sloganı ile Ali Kaya Restoran. Neden diyecekseniz, bunun birden çok nedeni var. İlk nedeni yukarda gördüğünüz manzara. İkinci nedeni ise Patlıcan Kebabı ve üçüncü neden ise güzel servis. Şu manzarayı sevdiklerinizle, elinizde rakı bardağı ve önünüzde patlıcan kebabıyla gözünüzde canlandırın ve arabaya atlayarak Amasya’ya yola çıkın. Restoranta ulaşım, ya özel arabanızla ya da merkezden taksi ile. Fiyatlara gelince, ne ucuz ne pahalı. İçkiye bağlı olarak, iki kişi için 100-125 TL (70’lik rakı ile) ödemeyi göze alın ama değeceğine de emin olabilirsiniz. 


Konaklama:


Amasya’da konaklamak için bir çok seçenek bulunsa da; ben, Amasya’ya has olan aşağıdaki muhteşem yalıboyu konaklarını öneririm. Fiyatlar beklediğinizin üzerinde olabilir baştan belirteyim.

 

Şükrü Bey Konağı                  Harşena Konağı                    Emin Efendi Konakları   

İki kişi gecelik 120 TL             İki kişi gecelik 180 TL           İki kişi gecelik 150 TL   

0 (358) 212 62 85                  0 (358) 218 39 79                 0 (358) 212 66 22

0 (358) 212 63 85                  0 (358) 218 18 10

 

Görmeden Gitmeyin:


-Amasya Kalesi

-Kızlar Kalesi

-Hazeranlar Konağı

-Kral Kaya Mezarları

-Ferhat Su Kanalı

-Amasya Evleri

-Borabay Gölü


Tavsiye :


Özellikle Karadeniz turu yapmak isteyenlerin 2-3 gününü Amasya’da geçirmelerini öneririm. Bunun bir gecesi mutlaka Borabay gölünde olmalı. 2-3 günün maliyeti, size iki kişi için 300-500 TL arasında olacaktır. Yemek ve konaklama masraflarını aşağıya çekerek bu rakamı 200 TL’ye kadar düşürebilirsiniz.

 

Sevgiyle kalın, SEFERALEM ile keşfetmenin tadını çıkarmayı unutmayın!

 

Okunma 1917 defa Son Düzenlenme Persembe, 05 Temmuz 2012 22:35

1 yorum

  • Yorum Linki Seferalem Pazartesi, 02 Nisan 2012 17:16 yazan Seferalem

    amasya hakkında bu denli güzel bi yazı yazman çok hoşuma gitti :) fırsat bulsak da yazın bi ara gitsek mükemmel olacak. oradan da samsun'a kaçarım, süper olur :)

    Raporla

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.