AYDOS ORMANINDA MANGAL KEYFI

Yazan  Carsamba, 11 Nisan 2012 20:13
Öğeyi Oyla
(2 oy)

Bana göre eğlencenin sırrı sevgide gizlidir. Sevdiğiniz insanlarla yapılan her türlü etkinlik, hem eğlenceli hem de rahatlatıcı olur. Bu her iki kavramı da içinde barındıran geleneksel eğlencelerimizden birisi ise kuşku yok ki pikniktir. 

 

İstanbul ise piknik konusunda zayıf yerlerin başında gelir. Öyle memleketinizde olduğu gibi güzel havalarda kafanıza esip pikniğe çıkamazsınız. Çıkamazsınız çünkü erken kalkıp yol almadıysanız yazık ki sizin için artık geçtir ve bir sonraki haftaya kalmışsınız demektir.

 

Bizim durumumuz ise çoğu insana göre daha güzel bu konuda. Çünkü evimiz, güzel ve tertemiz bir havaya sahip piknik alanının tam karşısında duruyor. Burasının bir başka avantajı da İstanbul’da yaşayanların Aydos Ormanı’ndan haberdar olmayışı ve çoğu zaman yeterli boş yerin olması.

 

Ailecek geçireceğimiz son hafta sonunun öğleden sonrasını, aynı masanın çevresinde oturup eskilerden ve gelecek planlarımızdan konuşmak, televizyonun olmadığı, saatlerce birbirimizin gözlerinin içine bakabileceğimiz ve mis gibi orman havası alabileceğimiz pikniğe ayırmaya karar verdik. 

 

Hazırlık süreci oldukça kısa geçti; çünkü Aydos Ormanı Piknik Alanı’nda gereksinim duyabileceğiniz hemen hemen her şey bulunmakta. Yanımıza yalnızca tavuk etlerimizi (but ve sarma), sucuklarımızı ve patlıcan, domates ve biberlerimizi alarak evden çıktık. Aslında bunların hepsi Aydos’ta da vardı ama fiyatlarının az da olsa pahalı olacağını hesap ederek yanımıza almıştık malzemelerimizi.

 

Orman havasını içimize çekmek için piknikten önce bir orman turu atmak istedik. İki prensesi ve annesini, tam da onlara göre olan eğlence merkezinin baş döndürücü kollarına bıraktık. Neredeyse hiçbir piknik alanında göremeyeceğiniz makineler dahil, her yaşa hitap eden yaklaşık 30 oyun makinesi bulunmakta burada. Oyun konsollarından çarpışan otolara, küçük carting parkurundan gondola, çarpışan botlara, salıncaklara ve Viking kayığına kadar.

 

Ailecek piknik yapmaktan daha güzeli varsa o da herhalde ailecek yorucu olmayan bir doğa yürüyüşü yapmaktır. Ağaçları dinlemek, sessizliğe kendini kaptırmak, ormanı en derinlerde hissetmek muhteşem bir duygu.

 

Orman, ne görmek istiyorsanız size onu verir. Ormanda yürüyüş yapmak bu yüzden güzeldir. Size kendinizi anlatır, en yakın dostunuz gibidir. Yürüyüşü güzel yapan etkenlerden biri de sonunda varacağınız yerdir. Yürüyüşün sonunda  güzel bir göl manzarası bu yürüyüşü kusursuz kılar. Aydos’ta bulunan ise tam da bu: Gölet. İsteyenlerin yunusa binip suların şıpırtısına, ormanın tam da göbeğine pedallayabileceği bir gölet.

 

Hayatı güzel kılmak başka nasıl olabilir ki? 

 

Orman ve gölet havasını içimize çektikten sonra, gölet kenarında bulunan hem özel (masa fiyatı 10 TL) hem de serbest olan masaları seçmediğimiz için üzülerek göl kenarından ayrıldık. Yeniden ormanın içine dalıp piknik alanımıza döndük.

 

Havanın biraz serin ve yanımızda da iki küçük prensesin olması nedeniyle dört tarafı açılabilir muşambalarla kaplı, ortasında yer sofrası olan kulübelerden birine geçip oturduk. Bize yer gösteren görevliye mangal öncesi küçük bir semaver istediğimizi de söyledik.

 

20 dakika sonra demlenmiş çayımız geldi. Eskilerden ve gelecekten bol bol konuştuktan sonra sıra mangal keyfine gelmişti. Mangalın gelmesi de semaverin gelmesi kadar kısa sürdü. En azından sipariş vermek için görevli aramaktan daha kısa sürmüştü. Ne de olsa piknik sezonu başlamadığı için (Mart ortası) görevli sayısı azdı.

 

Mangalın ateşi gayet güzel olduğu için henüz buzu çözülmemiş olan tavuklar (ki mıncıklamak pek de hoş olmuyor) ve geri kalan tüm sebzeler yellemeye bile gerek kalmadan pişti. Pikniğe giderken yanınıza almayı unutmayacağınız sebzeler kesinlikle; kırmızı, yeşil, sarı biberler ile közledikten sonra rendelenmiş kaşarı içine koyup karıştıracağınız ve afiyetle yiyeceğiniz (etten bile vazgeçebilirsiniz) patlıcanlar.

 

Yemeğimizi bitirdikten sonra Türk kahvelerimizi içtik ve hepsi 35 TL tutan hesabımızı ödedikten sonra Aydos’tan ayrıldık.

 

Fiyatlar:

Tesis dışı piknik masaları için ücret alınmıyor. Ana tesise çok yakın.

Tüm malzemeler sizden olursa (mangal dahil);

Masa fiyatı: 32 TL

1 Kg. Tavuk: 20 TL

1 Kg. Köfte: 35 TL

1 Kg. Bonfile: 45 TL

Büyük Semaver: 35 TL

Küçük Semaver: 25 TL

Büyük Demlik: 20 TL

Küçük Demlik: 15 TL

35’lik Rakı: 24 TL

70’lik Rakı: 50 TL

Haydari/Beyaz/Kaşar/Acılı Ezme/Cacık: 5 TL

 

Ulaşım:

Aydos Ormanı Tesisleri; Kartal Uğur Mumcu Mahallesinde, Samandıra Caddesi üzerinde yer almaktadır. Fenerbahçe Samandıra Tesislerinden hemen önce.

Kadıköy’den 21 U, Üsküdar’dan 16 U otobüsleri ile gelinebilir. Otobüs yolculuğu merkezden yaklaşık 50 dk. sürüyor.

 

Genel Değerlendirme:

Özellikle gölet kenarı piknik alanı (oyun alanları olmasa da), piknik için çok güzel bir ortam sağlıyor. Gölet kenarında özel de dahil yaklaşık 30 masa bulunmakta. 

Ana tesislerde (gölet kenarı olmayan) yaklaşık 200 masa bulunuyor.

Aydos Ormanı Tesisleri’nde çoğu piknik alanında bulamayacağınız hizmetler yer almakta. Tertemiz havası ise neredeyse hiçbir yerde yok.

Tesislerde tabak, çatal, bıçak dahil her türlü gereksinim bulunmakta. Elinizi kolunuzu sallayarak da gitmek bir seçeneğiniz.

 

Öneriler:

Gölet kenarına yürüyüş yapmayı eksik etmeyin. Yaklaşık 35 dakikalık güzel bir yürüyüş sağlığınıza da çok iyi gelecek.

Yiyeceklerin bir kısmını yanınızda getirerek maliyeti azaltabilirsiniz.

Mangalı kendinize yük etmeyin.

İçkiyi tesis içinde yer alan tekel büfesinden edinebilirsiniz. Her masa da içki içilmiyor bilginiz olsun. Böyle bir niyetiniz varsa biraz daha erken davranmanızı öneririm.

 

Maliyet:

Tesis dışı masalarda masa ücreti alınmayacağı için maliyetiniz yalnızca alışveriş maliyeti ile sınırlı olacaktır. Tesislerde ise dört kişi için maliyet (içki hariç) 80 - 100 TL 

 

Sevgiyle kalın, SEFERALEM ile keşfetmenin tadını çıkarmayı unutmayın!

 

Okunma 1756 defa Son Düzenlenme Cuma, 06 Temmuz 2012 22:01

1 yorum

  • Yorum Linki mahmut yavuz Cuma, 18 May 2012 11:03 yazan mahmut yavuz

    spor kıyafetıyle gırersenız giriş ücretini beleşe getirebilirsiniz :) Malum Aydos benim mekanım, karış karış bilirim ormanı. biraz zamanınız varsa ve yuruyüş konusunda kendinize güveniyorsanız tarihi kaleyi görmenizi tavsiye ederim. Aydosta sadece piknik yapmayı düsünmeyin, iyi koşu ve bisiklet parkurları da mevcut...Aydosa yakın olanlar Aydosun size sunduğu ayrıcalıklarından faydalanın..

    Raporla

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.