ESKI FOCA-YENI FOCA BISIKLET TURU

Yazan  Carsamba, 11 Nisan 2012 20:13
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Mavi ve Yeşil, Ege ve Orman...

 

Daha önce gitmediğiniz bir yeri keşfetmenin, kuşkusuz en güzel ve en zevkli yolu, bisiklet turudur. Hiçbir ayrıntıyı atlamayacak kadar yavaş, sıkıcı olmayacak kadar hızlı...

 

Arabayla yalnızca bir yerden bir yere gidersiniz. Saatte 90 km. hızla giderken yolun sağını solunu ancak yanınızdaki yolcu izleyebilir, o da kısa süreyle. Fakat bisikletle hiçbir ayrıntıyı kaçırmaz, manzarayı hafızanıza kare kare yazarsınız.

 

Bu düşünceyle Eski Foça’dan Yeni Foça’ya bisikletle gitmeye karar verdik. Saatte 15 km. hız ise bu güzel sahil yolu için ideal sürat. 

 

14:30’da üç arkadaş, Eski Foça sahilde bulunan ve balıkçı kayıkları ile bezeli, deniz manzarasına sıfır çay bahçelerinin birisinde çaylarımızı yudumladıktan sonra kasklarımızı ve eldivenlerimizi giyerek yola çıktık.

 

Bu güzel sahil şeridinde ilk kez bisiklet ile turlayacağımız için heyecanlıydık. Hazırlıklarımızı öğlen tamamlamıştık. Böyle bir bisiklet turunda benim için en önemli malzeme, termosumun içinde yer alan çay veya neskafedir. Bunun gibi kısa (23 km.) turlarda sık mola vermek, bol manzara resimleri çekmek, turu daha eğlenceli kılıyor.

 

Kısa süre ilçe içinde bisiklet kullandıktan sonra ana yola varıyoruz. Asfaltın güzel ve emniyet şeridinin geniş olduğu yerlerde bisiklet kullanmak hem kolay hem de zevkli oluyor. Verdiğimiz sık molalarla mavi ve yeşili fotoğraflıyor, keyfimize keyif katıyoruz. Sık çıkış ve inişler, yolu daha zevkli kılmasına karşın yoruculuğu da arttırıyor. Asfaltın bitmesi canımızı biraz sıkıyor. Soğuk asfalt denilen tırtıklı yolda ilerlemeye devam ediyoruz. 

 

Yanımızdan arasıra geçen arabalardaki insanların meraklı bakışları yüzümüzde gülümsemeler oluşturuyor. Yol üzerinde kahvelerimizi yudumluyoruz. Güzel, güneşli bir günde karşı yola oturup dinlenirken neskafeleri yudumlamak inanılmaz keyifli oluyor. 

 

İki saatlik yolculuktan sonra 16:30 gibi Yeni Foça’ya giriyoruz. Eski Foça’ya bu kadar çok benzemesi bizi şaşırtmıyor. Hangisinin daha büyük olduğuna karar vermek ise zor. İç limanda, balıkçı tekneleri ile randevumuzu makinemizle ölümsezleştiriyor ve karnımızı doyuracak fiyatı makul bir yer aramaya başlıyoruz.

 

Tatil kasabalarının en büyük sıkıntısı, akşam yemeğinizi uygun bir bedel karşılığı yemektir. Bu manzaraya Eski Foça’dan alışkınız. Restoranların önünden ağır ağır ilerlememiz, işletmecilerin dikkatini çekiyor ve bizi içeri davet ediyorlar. Ekmek arası balık yapan bir restoran, sunduğu fiyat ile bizi cezbediyor ve kayıtsız kalamıyoruz. Gün batımıyla serinlemeye başlayan açık havadan kapalı restorana girmek iyi geliyor. Üşüdüğümü fark eden işletme sahibi, bir metre yakınımızda bulunan odun sobasını derhal yakıyor. Ekmek arası sardalya ve bira siparişlerimizi beklerken ısınan sobada ellerimizi ve bacaklarımızı ovuşturuyoruz.

 

Yemeğin üstüne Türk kahvesi içip kişi başına 13 TL hesap ödedikten sonra yeniden bisikletlere biniyoruz. Kışın yapılan bisiklet turlarının en kötü yanı, geç başlayan gezilerde havanın erken kararması ile dönüşün karanlığa kalması.

 

Serin havada hızlı yol alabilmek için mola sayısını azaltıyoruz. Sohbete ara vermeden soğuk asfalttan yeni ve güzel asfalta geçince, yolun bitmek üzere olduğunu anlıyoruz. Eski Foça’ya dönüşümüzü ve 56 km.’lik turu tamamlamamızı (yanımdaki arkadaşlarımın ilk uzun turlarıydı) Mıço isimli, sörf tahtalarının masa olarak kullanıldığı Foça’nın gözde mekanlarından olan bir barda kutluyoruz.

 

Genel Değerlendirme:

 

Özel araçla Eski veya Yeni Foça'ya gelenlerin mutlaka diğerine de bir gün ayırmaları gerekiyor. Bu yolu bisikletle almak ise en güzel seçenek. Fakat bisikletinizi yanınızda getirmeyi unutmayın.

 

Akşam yemeği için Eski Foça’da bütçeniz uygunsa rakı-balık öneririm. Taptaze balık ve deniz ürünleri, mezeleri ile doyumsuz lezzetlerden biri.

 

Ulaşım:

 

Çanakkale yolu üzerinde, Karşıyaka’dan 60 km mesafede.

 

İzmir garajdan kalkan Foça Koop otobüsleri ile Ege Üniversitesi önünden geçerek 1 Saat 40 Dakika (8,00 TL)

 

İZBAN ve Hatundere’den aktarma otobüs ile Karşıyaka’dan 1 Saat 15 Dakika (3,00 TL)

 

Fiyatlar:

 

Bira: 6,00 TL

Ekmek Arası Sardalya: 5,00 TL

Restoran’da iki kişilik rakı-balık: 150,00 – 200,00 TL

 

Yanınıza Almanız Gereken Malzemeler (Bisiklet turu yapanlar için):


Bisiklet tamir kitleri ,

Termos içerisinde çay veya kahve,

Enerji için çikolata,

Su,

Fotoğraf Makinesi

 

* Değerli bisiklet tutkunu, Seferalem bünyesinde şehrinize özel bisiklet toplulukları kurulmakta... Şehrinizdeki bisiklet faaliyetlerine ilişkin her türlü aktiviteyi takip etmek, arkadaşlarınızla daha rahat haberleşebilmek, bisiklet tutkusunu yaşamak ve tartışmak, tutkusuz kalmamak için lütfen şehrinizin bisiklet topluluğuna katılınız... Bulunduğunuz şehre ilişkin bisiklet toplulukları için lütfen burayı tıklayınız ...  

 

Sevgiyle kalın, Seferalem ile keşfetmenin tadını çıkarmayı unutmayın!...

 

Okunma 1281 defa Son Düzenlenme Cuma, 06 Temmuz 2012 22:01
Bu kategoriden diğerleri: IZMIR-MARMARIS BISIKLET TURU »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.