ISTANBUL'DA KAHVALTI KEYFI: PINHAN RESTORAN

Yazan  Carsamba, 11 Nisan 2012 20:12
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Haftasonunun en önemli etkinliklerinden birisi piknik ise bir diğeri de kahvaltıdır. Güne güzel başlamanın en iyi yolu, güzel ve sağlıklı bir kahvaltıdır.

 

Büyük şehirler seçenek ve yer konusunda biraz daha öne çıkıyor; İstanbul ise en şanslısı. İster Boğaz kenarında isterseniz sahilde yapın kahvaltınızı... (Bu iki seçeneğin aynı anda sunulduğu bir başka şehir de Çanakkaledir.)

 

İstanbul Küçükyalı’da Pinhan Restoran, muhteşem ve zengin açık büfe kahvaltı menüsü ile benim de sık tercih ettiğim yerlerden birisi. İstanbul’a uzun süreli her gidişimde, bir sabahımı mutlaka buraya ayırırım ve bu yaz da aynısını yapacağım. Pinhan’a gideceklere küçük bir öneri; gitmeden önce mutlaka telefon ile rezervasyon yaptırın veya en azından 09:00 – 09:30 gibi burada bulunmaya çalışın. Yoksa hevesiniz kursağınızda kalabilir.

 

Bu yıl henüz gitmediğim ve net olarak bu gözle bakmadığım için yalan söylemek ve sizleri rakamlar ve çeşitler konusunda yanıltmak istemiyorum. Bununla birlikte, çeşitleri hatırladığım kadarıyla sizinle paylaşayım.

 

Kahvaltı seçenekleri “U” şeklindeki uzunca bir masanın sağında ve solunda hazırlanmış durumda. Gerek açık büfe olsun, gerekse de serpme olsun, bir çok şehirde ve bir çok yerde kahvaltı yaptım fakat menüsü bu kadar zengin hiçbir yer her görmedim.

 

Kahvaltının vazgeçilmezleri olan domates, salatalık, yeşillik, bal, tereyağı bol miktarda ve taptaze bulunuyor. Bunun yanı sıra 7-8 çeşit peynir, patates piyazı, patates kızartması, çok çeşitli börek ve poğaçalar, farklı tat ve soslarda siyah ve yeşil zeytinler, sosis ve sucuk kızartmaları, sebze kızartmaları, Corn Flakes ve gözleme çeşitleri ile yumurta. Bir de istediğiniz kadar söyleyebileceğiniz omlet. Ben sizlere bu konuda sebzeli omleti öneririm. Tabaklarınızı alıp masaya geçmenizle birlikte görevli, omletinizi nasıl istediğinizi soruyor ve bunu birden fazla yineleyebiliyorsunuz.

 

Bulunduğu yer ve zengin menüyü göz önüne alacak olursak fiyatlar da biraz yüksek. En son 2011 yazında yaptığım kahvaltıda kişi başına 27,00 TL ve kahvaltı sonrası Türk Kahvesi için de yine fincan başına 6,00 TL ödemek durumunda kalmıştım. Ama inanın hepsine değdi.

 

Bu yaz ise benim aklımda olan serpme kahvaltı. Burada bir çok kez açık büfe olarak kahvaltı yapmış olmama karşın serpme kahvaltı deneyimini de yapmak istiyorum :)

 

Şimdiden sizlere afiyet olsun.

 

Ulaşım :

Pinhan Restoran, Küçükyalı sahil yolu üzerinde, Küçükyalı tren istasyonunun hemen altında.

Kadıköy : Sahilden 7.5 km, Şemsettin Günaltay’dan 5,2 km

Bostancı: 2,3 km

Sahil yolunu izleyen Kartal-Bostancı sarı dolmuşları da hemen önünden geçiyor.Sevgiyle kalın, SEFERALEM ile keşfetmenin tadını çıkarmayı unutmayın!
Okunma 1311 defa Son Düzenlenme Cuma, 06 Temmuz 2012 22:02

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.