KIZIL SEHIR MOSKOVA

Yazan  Pazar, 01 Nisan 2012 12:00
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

İtalyan erkekleri bir Türk kızına ne anlam ifade ediyorsa, Rus kızları da Türk erkeklerine işte aynı anlamı ifade eder. Maalesef Türkiye gerçeği :-)Söz Rus kızlarından açılmışken ve hali hazırda gidilmiş, görülmüş, havası solunmuş ve vodkası içilmişken, Rusya’dan  söz etmemek olmaz değil mi? 

 

Öncelikle, gidilmesi gereken bir yer olduğunu belirtmem lazım :-) Ama giderken mutlaka iyi bir tur şirketi bulmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Çünkü, dünyanın en pahalı şehirlerinden birine gidiyorsunuz, insanlar İngilizce konuşmuyor, her bir tarafta anlaşılması güç karakterle yazılmış yazılar :-) Dolayısıyla, kesinlikle iyi bir tur şirketine ve iyi bir rehbere ihtiyaç duyulan bir ülke Rusya.

 

İlk durak Moskova… 

 

80 nesli iseniz, yani, hangi düşünce olursa olsun, bünyede az çok politik düşünce barındıran son nesil iseniz, bu şehirden etkilenmemeniz, ya da "vay arkadaş, burası mı orası?" dememeniz im-kan-sız.

 

Dünyayı büyük ölçüde değiştiren, ya da büyük bir bölümünü etkileyen bir düşüncenin; eyleme dönüştüğü bir şehirde olmanın bir anlık şaşkınlığını yaşayacaksınız Moskova’ya adımınızı atar atmaz.

 

Sonra Türk markalarının kocaman kocaman levhalarını, ilanlarını görünce şaşkınlığınız daha da artacak, bir nebze de olsa yabancılığınız azalacak ve bir anda Moskovalı olacaksınız. Ha unutmadan, şehir düzenine hayran kalmanız da pek mümkün. 

 

Büyük büyük binaların, birbirine garip garip onlarca telle bağlandığını görünce, "acep bu nedir ki?" diye yanınızdakine sorup merakınızı gidermeye çalışacaksınız; eğer yanınızda dilinizden anlayan biri varsa :-) Cevabını ben biliyorum ama söylersem 6. His filmini izlememiş ve izlemeye niyetlenen birine "aslında Bruce Willis ölü" demekten farkı kalmaz.

 

Eğer Moskova metro sistemini çözebilirseniz, "pehh, bizim ordaki cuk cuk metrocuk" dersiniz. Metro duraklarının, sadece metro durağı olmadığını anlayacaksınız. Çünkü, bu şehir adeta yaşayan bir müze; ciddi sanatsal süsleme ve heykeller mevcut her bir istasyonda. İşte bu noktada Rusların kültürünün ne kadar ilginç, güzel ve köklü olduğunun ilk sinyallerini alacaksınız. Yapılan devrimlere rağmen, eski figürlerin ve eserlerin korunması, yıkılmamış, hiç zarar verilmemiş olması ise işin başka bir enteresan yanı :)

 

Rusya planı yaparken “gitmeden önce bir kaç Rusça kelime, cümle öğreneyim” diye sözlük ya da gramer kitabı karıştırmışsanız, mutlaka "Gıdıya Tverskaya Ulitsa?" örneğine rastlamışsınızdır. Moskova'ya adım atar atmaz bu soruyu sorun, içinizde kalmasın :-) Cevabını anlayın ya da anlamayın; sorun gitsin :-)

 

Bağdat Caddesi kadar uzun sanırım, yürü yürü bitmiyor Tverskaya. Ee boşuna konu olmamış Rusça dil kitaplarına.

 

Ama şimdi gelelim işin sırrına:

 

Rusya'ya gittiyseniz ve vaktiniz var ise, Moskova’da çok takılmamak lazım, en fazla 2 gün yeter. Zira bu şehir çok pahalı :-) Eğer adını daha önce duymuşsanız, tatilinizin geri kalan kısmını kesinlikle ama kesinlikle St. Petersburg’ta geçirmek için havaalanına doğru yol almaya başlayınız 2.günün sonunda.

 

“Niye?” diye sorarsanız, St. Petersburg'a gidince cevabınızı alacaksınız. Özellikle, mimariye ve güzel sanatlara az buçuk ilgi duyuyorsanız. Bu şehri daha sonra detaylı olarak anlatacağım.

 

Sevgiyle kalın, SEFERALEM ile keşfetmenin tadını çıkarmayı unutmayın! 

 

Mustafa BAYINDIR


DEVAM EDECEK...
 

 

 

Okunma 1729 defa Son Düzenlenme Persembe, 21 Haziran 2012 14:55

1 yorum

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.